Apple iPhone 7’nin Home Tuşu Değiştiriyor

Apple iPhone 7’nin Home Tuşu Değiştiriyor

0
PAYLAŞ

WWDC 2016 etkinliği ile tüm platformlardaki yazılım güncellemelerini tanıtan Apple’da gözler Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 7 ve 7 Plus’a çevrildi. Son sızıntılara göre yeni iPhone’ların parmak izi sensörü içeren home tuşu da revize edilecek.

iPhone 7 Home

Apple iOS 10’u tanıtarak iPhone 7 ve 7 Plus (ya da Pro)’ın yazılımsal alt yapısını oluşturmuş oldu. Henüz tanıtımın üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen iPhone 7’nin parmak izi sensörü de içeren home tuşu ile ilgili ilk sızıntı geldi. Bir çok iPhone kullanıcısının en büyük problemi olan çabuk bozulan home tuşu görünüşe göre yeni iPhone’larda dokunmatik hale gelecek.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için bugüne kadar birçok iddia,sızıntı ve haber gündeme geldi. Teknoloji devinin tasarımsal anlamda büyük yenilikler yapması beklenilmeyen yeni iPhone’larda, iPhone 6’dan beri süregelen arka taraftaki anten çizgilerinin cihazın alt ve üst tarafında konumlandırılması bekleniyor. iPhone 7 Plus’ın Apple tarafından yakın zamanda tanıtılan iPad’lerde olduğu gibi iPhone 7 Pro ismiyle tanıtılacağı da bir diğer iddia. Bu arada iPhone 7 ve 7 Plus’ta 3.5mm kulaklık girişi bulunmayacağı iddiaları da her geçen güçleniyor. Son olarak da iPhone’ların sevilen rengi uzay grisi renk seçeneğinin artık olmayacağı bunun yerine koyu mavi renk seçeneği ekleneceği söyleniyor.

Fiziki home tuşunun yerine ekran üzerinde de bu tuşu kullanma imkanı veren Apple belli ki bu sorunun ciddiyetinin farkında ve gerekeni yapmak için çalışmalarına başlamış durumda. iPhone 5S ile birlikte hayatımıza giren parmak izi sensörüne sahip home tuşu fiziksel fonksiyonu sebebiyle yoğun kullanım gösteren kullanıcılarda problem çıkartabiliyor. iPhone 6S’le birlikte Force Touch / 3D Touch’ı kullanmaya başlayan Apple home tuşlarında da benzeri bir teknoloji kullanabilir.

Şaka bir yana tüm bu sızıntılar işi farklı bir boyuta götürmeye başladı. Yoksa Tim Cook’un iddia ettiği kadar başarılı bir iPhone ile mi karşılaşacağız?

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK