Apple iPhone 7’de Intel Modemi Kullanacak

Apple iPhone 7’de Intel Modemi Kullanacak

0
PAYLAŞ

Yeni raporlar Apple’ın sonraki nesil akıllı telefonu iPhone 7’de Intel’in LTE modemini kullanacağını gösteriyor. Mobil pazarda Intel’in çıkışı bir basamak olabilir mi?

Apple iPhone 7'de Intel Modemi Kullanacak

Intel, tartışmasız masaüstü pazarına yön veren şirketlerden biri. Ancak söz konusu mobil pazar olunca aynı güce sahip değil. Bu alana pek çok yatırım yapmasına rağmen şirket bir türlü istediği başarıyı yakalayamadı. Ancak Apple’ın yeni hamlesi Intel için umut ışığı olabilir.

Söylentiye göre iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın LTE modemini Intel üretecek. XMM 7360 modeminin kullanılacağı telefonlarda 450 Mbps’e kadar indirme hızı ve 100 Mbps’e kadar yükleme hızı bulunacak. Bu da güncel iPhone 6S ve 6S Plus modellerinde kullanılan Qualcomm MDM9635 LTE modeminin sunduğu 300 Mbps indirme 50 Mbps yükleme hızlarının üstüne çıkılacağını gösteriyor. Uzmanlara göre bu oyuncu değişikliği Qualcomm’un gelirlerine ciddi olarak yansıyacak.

Olan biten bununla sınırlı değil. Söz konusu rapora göre Apple, Apple Ax işlemcilerinin üretimini de Intel’e taşıyabilir. Bu iddia çok ciddi. Zira bu taşınma gerçekleşirse Apple işlemcilerinin üreticisi Samsung ve TSMC de bundan olumsuz pay alır. Bu değişikliğin hemen olması ise pek olası görünmüyor.

Ayrıca bu değişikliklerin gerçekleşmesi durumunda mobil pazarda dengeler değişebilir. Şüphesiz en çok zarar görecek şirketler arasında Qualcomm da yer alacak.

Bu iddialar oldukça destekli olsalar da geçen sene de iPhone 6S serisi için benzer iddialar bulunduğunu, ancak bunların tutmadığını belirtelim.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK