Apple İOS Aktivasyon Kilidi Yerle Bir Edildi!

Apple İOS Aktivasyon Kilidi Yerle Bir Edildi!

0
PAYLAŞ

Teknolojik hizmet veren büyük firmaların en önemli unsurlarından birisi de hiç şüphesiz güvenlikleridir. Apple ürünlerinden olan İphone, İPad gibi cihazların aktivasyon kilidi ile resmen dalga geçildi. Aşağıda izleyeceğiniz video ’da yerle bir edilen güvenliklerinin işte detayı;

Activation Lock yani Aktivasyon kilidi olarak bildiğimiz Apple cihazlarında karşılaştığımız bu kilit çok önemli bir yere sahiptir. Teknoloji de Apple hırsızlara karşı çok etkili bir yöntem olarak bu uygulamayı kullansa da bazı araştırmalar sonucunda bu kilidin de kırıldığı ortaya çıkarıldı. Bu şifreleme yöntemi şu şekilde işe yarıyor. Örneğin, bir yerden İphone marka telefon buldunuz ya da bilinmeyen bir yöntemle elinize telefon geçti. Telefonu açtığınızda sizden doğrulama şifresi girmenizi ister. Bu doğrulamayı yapamazsanız telefonu asla kullanamazsınız. Kendinize ait, faturalı bir şekilde telefonun ilk sahibi sizseniz eğer, şifreyi unutmanız durumunda geri şifre almanız mümkündür.

iphone-guvenlik-acigi

Apple, çalıntılara karşı İphone ve İpad gibi cihazların çalındıktan sonra satılmasının önüne geçmek için bu şifreleme türünü kullanmaktaydı. Ancak hırsızlar bunun hiçbir şekilde önüne geçemeyince Apple istediğini başarmış sayarak, çalınan telefonlarda bir nevi çöpe gidiyordu. Bu şifreleme kilidinin çözümlenmesi, kırılması ilk değil. İkinci kez Apple’ın başına geliyor.

Aşağıdaki video ‘da güvenlik kilidinin nasıl aşıldığını anlatan bir görüntü izleyeceksiniz. Bu görüntüye bakarak şifrenin nasıl kırıldığını arka planda bırakıldığını görmektesiniz. Ancak Apple yönetimi böyle bir şeyin olmasının ihtimalinin olmadığını söylüyor.  Daha önce Hemanth Joseph tarafından bu güvenlik aşıldıktan sonra Apple yetkilileri bir güncelleme göndermişti. Ancak bu güncellemenin de işe yaramadığını, Vulnerability Labs tarafından görmekteyiz.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK