App Store 6 Yaşına Girdi

App Store 6 Yaşına Girdi

0
PAYLAŞ

1.2 milyar uygulama içeriğiyle kendi alanında zirvede yer alan App Store 6 yaşına girdi. 10 Temmuz 2008 tarihinde iPhone 3G ile birlikte yayın hayatına başlayan App Store, geçtiğimiz 6 sene içerisinde kullanıcılarına oyundan, uygulamaya kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesi sundu.

O zamanki adıyla iPhone OS 2.0 ile hayatımıza giren App Store, her geçen gün yepyeni birçok uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Apple’ın açıklamalarına göre App Store’a şu ana kadar yüklenen uygulama sayısı 1.6 milyarı bulurken, 400 milyon uygulamanın başarısızlığa uğradığı sonucuna varılıyor.

Yayın hayatına geçtiğinden bu yana kendisini sürekli olarak geliştiren App Store, pazardaki en önemli rakibi Google PlayStore’a nazaran çok daha önemli bir konumda yer alıyor. Uygulama denetleme ve yayına alma konusunda çok hassas olan şirket, müşterilerden gelen geri dönüşler doğrultusunda App Store’u sürekli yenileme eğiliminden de vazgeçmedi.

app store

Buna karşın App Store, dönem dönem kullanıcılarıyla sorunlar yaşadı. Özellikle çocukların ebeveynlerinden habersiz bir şekilde App Store üzerinden yaptığı alışverişler, App Store’un güvenirliliğinin sorgulanmasına sebep olurken, Apple’a bu konuda birçok dava açılmıştı.

FTC ve ebeveynlerin açtığı davaları göz önüne alan Apple, uygulama dükkanı sözleşmelerini yenileyerek, kullanıcılarının haklarını ön plana aldı. Kullanıcılarının zararlarını karşılama adına 32.5 milyon dolarlık bir bütçe ayıran Apple, bu noktada Google ve Amazon gibi uygulama dükkanı sahibi şirketlerden ayrılmış durumda.

6 seneyi deviren App Store’un yeni geliştirmeler ve iOS 8 ile birlikte uygulama sayısında artış yaşayacağı ve yayın hayatına daha uzun bir süre devam edeceğini söyleyebiliriz.

Google Kullanıcılarına Geri Ödeme Yapacak mı?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK