Android M değerlendirme

Android M değerlendirme

0
PAYLAŞ

Google I/O 2015 etkinliği kapsamında bir süredir kullanıcıların diline dolanan Android M sürümü ile ilgili resmi bilgiler ortaya çıktı. Android M, tamamen yeni bir sürüm olmaktan ziyade arka planda kalan bazı işlemlerin üzerinde yapılan iyileştirmeleri içeriyor. Resmi olarak tanıtımı yapılan Android M ile ilgili detaylara geçebiliriz. Bu videomuzda sizler için Android M duyurusunu ve getirdiği yenilikleri değerlendiriyoruz.

 

Android M hakkında merak edilenler

Android M Developer sürümü bugün yayınlanıyor

Google’ın Android işletim sistemi ekosistemine dahil edeceği en son sürüm olan Android M, söylentileri ortaya çıktığı dönemden düne kadar yepyeni bir sürüm olarak karşımıza çıkacak izlenimi yaratmıştı fakat detaylara bakıldığında radikal bir geçiş yerine performans ve kullanıcı deneyimi konusunda iyileştirmelere odaklanmış bir sürüm olarak karşımıza çıkıyor.

android m

Uygulama İzinleri

Android işletim sisteminin yapısı gereği cihazda yüklü olan veya sonradan indirilen uygulamalar çok sayıda çalışabilmek adına çok sayıda içeriğe erişim izni istiyor. Bu izinler genelde kamera,mikrofon,arama kayıtları,kişi listeleri,SMS bilgisi şeklinde sıralanabilir ve sensör tabanlı izinlerin dışında bir nevi kişisel olarak bütün içeriklerin uygulamaya ve dolayısıyla uygulama geliştiricilerinin önüne serilmesi anlamına geliyor. Bunun gerekli izinleri almış olan kötü amaçlı bir yazılımın kişinin bilinçsizce verdiği izinler nedeniyle bütün verilerini ele geçirmesi son derece kolay bir durum oluyor. Android M sürümü ile bu paranoyolar bir anlamda ortadan kalkacak diyebiliriz.

Yenilenen Uygulama İzinleri sistemi ile birlikte kullanıcılar bir uygulama yüklerken bütün izinleri tek seferde vermek yerine uygulamanın ilgili izin ile kullanılacak özelliğe ilk erişimi sırasında verilebilecek. Sunum sırasında Whatsapp örneği ile durum daha net bir şekilde anlatıldı.  Whatsapp uygulaması üzerinden sesli mesaj kaydetmek istediğinizde sistem sizden tek seferlik bir mikrofon kullanım izni isteyecek. Yani sadece ihtiyacınız doğrultusunda Whatsapp mikrofon özelliğini kullanabilecek. Buna ek olarak cihazın ayarlar menüsü üzerinden daha önce verilen izinler üzerinde de değişiklikler yapılabilecek.

App links

Kullanıcıların cihazları üzerinde webde gezinirken buldukları weblink’lerini tarayıcıda mı yoksa uygulamadan doğrudan mı göstermeleri gerektiğiyle ilgili karmaşa Android M sürümü ile tarihe karışacak gibi görünüyor. Özellikle Android kullanıcılarının “ile aç” veya “Complete action using” kutucuğuna ne kadar aşina olduğunu belirtmeye gerek bile yok.  Bu kutucuk ile bir içeriği Android üzerinde bir belirli uygulamalar üzerinden açabiliyorduk.  Android M sürümü ile birlikte hayatımıza girecek olan App links ise, bizim yerimize karar verip içeriği en uygun olan Android uygumalası ile açacak. Örnek olarak gezdiğiniz bir sitede veya okuduğunuz bir e-posta’da bir Youtube linki var ise sistem bu linki açmak için doğrudan Youtube uygulamasına geçiş yapabilecek.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK