Android, iPhone Öncesi Dokunmatik Değilmiş

Android, iPhone Öncesi Dokunmatik Değilmiş

0
PAYLAŞ

Google’ın mobil işletim sistemi Android, iPhone duyurulmadan önce dokunmatik ekran desteğine sahip değilmiş.

Mobil dünyanın değeri her geçen gün artarken, günümüzde tavan değerine ulaştı ve tüm alışkanlıkları değiştirmeyi başardı. Mobil cihazların kullanım oranları artık bilgisayarları çok ciddi bir derecede tehdit etmeye başladı. Daralan PC pazarıyla ilgili haberimize de buradan bakabilirsiniz.

Samsung ile Apple arasında devam eden dava sayesinde pek çok gizli dosya da ortaya çıkmış durumda. Bunlardan bir tanesi de Android ile iOS arasında yaşanan çekişmeye ışık tutacak bir belge.

2007 yılında duyurulan iPhone ile beraber çıkan iPhone OS, (İlk başta iOS’un isim hakkı Cisco’da idi) yeni uygulama mağazası ve tamamen dokunmatik arayüz destekli kolay kullanım imkanlarıyla kısa sürede bir fenomen haline gelmişti. Google tarafından 2006 yılında başlayan Android projesi ise, iPhone’dan ciddi bir biçimde etkilenmiş gözüküyor.

 

android-iphone

2006 yılında ilk demoların yapıldığı Android cihazların tuşlu modeller olduğu görülüyor. Apple’ın iPhone’u duyurmasıyla beraber Android, iPhone’daki gibi tamamen dokunmatik arayüzü destekleyecek bir forma dönüştürülüyor ve Android’i kullanacak cihazların da bu ihtiyaçları karşılaması gerektiği vurgulanıyor.

Ayrıca çoklu dokunmatik, widget, uygulama marketi gibi pek çok yerleşik desteğin de 2006 yılında başlayan projede olmadığı, projeye iPhone ile beraber daha sonra eklendiği de görülüyor.

Apple ile Samsung arasında yaşanan davada, daha önce de Samsung’un Android işletim sistemini bırakmak istediği gibi pek çok bilgi ortaya çıkmıştı. Şimdi sızan bu bilgilerle beraber, gelecekte pek çok bilginin daha sızdırılacağı öngörülüyor. Peki sizce de Android, iPhone’dan esinlenen bir işletim sistemi mi?

Android Silver Ortaya Çıktı

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK