Amoled’in Üretim Maliyeti Artık LCD’den Daha Ucuz

Amoled’in Üretim Maliyeti Artık LCD’den Daha Ucuz

0
PAYLAŞ

Özellikle mobil ekran teknolojilerinde son dönemin en popüler ekran türü olan Amoled’in (Organik led) üretim maliyeti artık LCD’den daha az.

Amoled'in Üretim Maliyeti Artık LCD'den Daha Ucuz

Amoled, geleceğin ekran çeşidi olabilmek için her türlü özelliğe sahip. Daha fazla enerji tasarrufu, daha iyi renkler ve çok daha iyi siyah renk verimine sahip olmasının yanı sıra, artık maliyet açısından da daha uygun. Pazar araştırmaları yapan IHS firması, 5 inçlik Full HD bir panel üzerinde yaptığı çalışma sonucu, Amoled’in 14,3 dolara, LCD’ninse 14,6 dolara mal olduğunu açıkladı. Bu fiyatlar geçen yılın 4. çeyreğinde Amoled için 17,1 dolar, LCD için 15,7 dolar idi. Aradaki fark şu an için az görünse de Amoled’in birden bire yaşadığı sert düşüş ve LCD’den daha ucuz hale getirmesi artık onu çok daha cazip hale getiriyor. Böylece Amoled’i artık sadece üst seviye telefonlarda değil, orta ve giriş seviyesi telefonlarda da görmemiz mümkün olacak.

Halihazırda birçok firmanın Amoled’e geçme planının olduğu biliniyor. Bunların en başında ise Apple yer alıyor. Bildiğiniz gibi gelecek yıl iPhone’larda Amoled paneli görmeye başlatabiliriz.

Bu durumu keyifle izleyen bir firma varsa o da Samsung’dur. Güney Koreli şirket, çok eskiden beri telefonlarında Super Amoled ekranlara yer veriyor ve bununla da kalmayıp başka üreticilere de panel pazarlıyor. Apple’ın da iPhone’larda Amoled panel için Samsung’a başvuracağı düşünülüyor. Önümüzdeki yıllarda Amoled’e olan talebin artması Samsung’un da işine gelecektir.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK