Amerika Birleşik Devletleri’nde Elektrikli Şarj İstasyonu Ağı Kuruluyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde Elektrikli Şarj İstasyonu Ağı Kuruluyor

0
PAYLAŞ

Elektrikli otomobiller ve Hybrid araçlar her geçen gün yaygınlaşıyor. Firmaların bu konudaki yatırımları ve çalışmaları artarken Amerika Birleşik Devletleri hükümeti de ülke genelinde elektrikli otomobil şarj istasyonu ağı oluşturmaya başlıyor.

ev-charging-4

Elektrikli otomobil bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak sürülen otomobildir. Elektrik motorları ani tork verir, güçlü ve dengeli hızlanma sağlar. Elektrikli otomobillerin , otomotiv endüstrisinde ileride önemli bir etkisinin olacağı düşünülmektedir. Bu türdeki arabaların yakıt tasarrufu yanında şehir hava kirliliğini düşürecek ve küresel ısınma azaltacak.

Elektrikli otomobiller 19. yüzyılın sonlarında ve 20.yy’ın başlarında oldukça revaçtaydı, fakat içten yanmalı motor teknolojisindeki ilerlemeler ve petrol kullanan araçların ucuz olarak toplu üretimi elektrikli araçların sonunu getirdi. 1970 ve 1980’lerdeki enerji krizleri elektrikli otomobillere kısa süreli bir ilgi oluşturdu, fakat günümüzdeki gibi büyük kitlesel bir pazara ulaşılamamıştı. 2000’li yılların ortalarından beri batarya ve güç yönetimi teknolojilerindeki ilerlemeler, değişken petrol sebep olduğu endişeler ve sera gazı azaltma gereksinimi elektrikli otomobilleri yeniden gündeme getirdi.

2010 itibariyle elektrikli arabalar lityum-iyon bataryaların ek masrafları sebebiyle, sıradan bir içten yanmalı motorlu araca ve hibrit elektrikli araçlara göre önemli ölçüde daha pahalıdır. Elektrikli arabaların yaygınlaşmasını engelleyen diğer faktörler; özel veya kamuya ait bir girişim olarak şarj istasyonlarının eksikliği ve kısıtlı menzil sebebiyle sürücülerin hedeflerine varamadan bataryalarının tükenip yolda kalacakları şeklindeki endişeleridir.

Bununla birlikte batarya fiyatları toplu üretim ile azalmaktadır ve daha da azalması beklenmektedir. Bazı hükümetler var olan engelleri aşmak için politikalar geliştirmekte, ekonomik teşvik paketleri sunmaktalar. Böylece elektrikli otomobillerin satışını artırmak için, elektrikli araç ve batarya teknolojisindeki gelişmeleri desteklemektedirler.

Ülke genelinde şarj istasyonları kurmanın Amerika Birleşik Devletleri’ne maliyeti 4.5 milyar $’ı bulacak. Hedeflenen sıklık ise ortalama bir elektrikli otomobil menzili olan 350km’de bir şarj istasyonu kurmak. Başta Tesla olmak üzere Mercedes-Benz, BMW, Ford, Toyota gibi firmaların ürettiği araçların önümüzdeki on yılda çok daha fazla yaygınlaşacağı öngörülüyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK