AMD’den Yeni Tümleşik G Serisi

AMD’den Yeni Tümleşik G Serisi

0
PAYLAŞ

AMD, yeni nesil “Jaguar” CPU mimarisine ve AMD Radeon 8000 serisi grafik işlemcisine sahip tek yonga üzerinde bir çözüm olan yeni AMD Tümleşik G Serisi Yongada Sistem (System-on-Chip (SOC)) platformunu bugün tanıttı.

 

Yeni AMD Tümleşik G Serisi SOC platformu, PC sektörü dışındaki hızlı büyüyen pazarlara özellikle tümleşik sistemler ile odaklanmanın yeni bir adımını oluşturuyor. Açıklama, bu yılki DESIGN West fuarında yapıldı.

Tümleşik sistemler, akıllı televizyonlardan set üstü alıcılara, etkileşimli dijital tabelalardan bilgi terminallerine kadar pek çok alanda hayatımıza akıllı uygulamalar katıyor. Daha fazla üretkenlik ve iletişimi destekleyen bu durum, bilişim sektörünün en hızlı büyüyen alanlarından Çevreleyen Bilişim için de önemli bir güç kaynağı. Yeni nesil bilişim çağını başlatan güçler arasında daha küçük boyutta daha fazla performans ve enerji verimliliği sunan tek yongalı SOC çözümler de yer alıyor.

AMD-Embedded-G-Series-SOC-Die-Shot

AMD Tümleşik G Serisi SOC platform, önceki AMD Tümleşik G Serisi APU’ya göre %113 daha fazla CPU performansı ve endüstri standardı hesaplama ağırlıklı performans ölçüm programlarında Intel Atom’a karşı %125’e kadar üstünlükle, SOC tasarımında çıtayı yükseltiyor. Yeni platform tümleşik uygulamalar için DirectX 11.1, OpenGL 4.2x ve OpenCL™ 1.2 desteğiyle paralel işlem ve yüksek performanslı grafik işlemlerini mümkün kılarak, grafik performansında önceki AMD Tümleşik G Serisi APU’ya göre %20, ve endüstri standardı grafik ağırlıklı performans ölçüm programlarında Intel Atom’a karşı 5 kattan fazla üstünlük gösteriyor.

Yeni işlemci ailesinde, 9W – 25W seçenekli x86 uyumlu ürün kategorisi ve seçmeli özelliklerle watt başına üstün performans sunuluyor. Ürünler aşağıdakileri içeriyor:

· Kurumsal standartta Hata Düzeltme Kodu (ECC) bellek desteği;
· -40°C ila +85°C arasında çalışma; çift ve dört çekirdekli CPU’lar;
· Harici ekran kartı gücünde AMD Radeon GPU;
· Giriş-Çıkış denetçisi.
AMD Tümleşik G Serisi SOC, üstün performans sağlayan paylaşımsız kaynakların yanında enerji tüketimi ve cihaz büyüklüğünü azaltan ortak kaynakları kullanarak, üreticilere çeşitli uygulamalar için aynı kart tasarımı ve yazılım paketlerini kullanma olanağı sunuyor. AMD Tümleşik G Serisi SOC’de bulunan harici ekran kartı gücündeki grafik işlemcisi, eskiden ayrı ekran kartı gerektiren uygulamaları çalıştırabilirken, Tümleşik G Serisi SOC platformuna yeni eklenen CPU mimarisi, bir ekran ya da komut giriş cihazı gerektirmeden çalışan ve grafik çözümüne ihtiyacı olmayan ortamlarda da kullanım sağlıyor.

Windows Embedded 8 ve Linux destekli AMD Tümleşik G Serisi SOC, endüstriyel kontrol ve otomasyon, dijital tabelalar, elektronik oyun sistemleri, SMB depolama, IP-TV, tıp ve ağ uygulamaları, set üstü alıcılar ve daha birçok uygulama alanına sahip. AMD, G Serisi SOC platformunu 2013’ün ikinci çeyreğinde genel kullanım için piyasaya sürecek. İşlemciyle birlikte, önde gelen tümleşik çözüm üreticilerinin AMD Tümleşik G Serisi SOC ile geliştirdikleri veya destekledikleri ürünlerden oluşan bir ekosistem de şekillenecek.

Geliştirici Desteği ve Ürün Özellikleri

AMD Tümleşik G Serisi SOC ile çalışan geliştiriciler, uygulama maliytelerini düşürüp güvenlik ve kararlılığı arttıracak uzaktan yönetim, sanallaştırma ve güvenlik özelliklerine sahip olacak:
· AMD DAS 1.0 ve DASH 1.1 özelliği;
· AMD Sanallaştırma teknolojisi;
· Trusted Platform Module (TPM) 1.2 desteği.

Yeni Nesil CPU Çekirdeği

· Yenilikçi, paylaşımlı L2 önbelleğe sahip yeni nesil “Jaguar” çekirdek
· Kurumsal standartta ECC ve hızlı bellek desteği

AMD Radeon Grafik İşlemcisi ile Watt Başına Olağanüstü Performans

· Geliştirimiş Universal Video Decode (UVD) 3 donanım hızlandırma (H.264, VC-1, MPEG2 vd.) ve önceki AMD Tümleşik G Serisi APU’da bulunmayan yeni video kodlama özelliği
· Saat hızı sınırlama ile enerji verimliliği ve genelde daha düşük enerji tüketimi

Gelişmiş Grafik İşlemcisi ile Paralel İşlem ve Yüksek Grafik Performansı

· Endüstriyel kontrol ve otomasyon, iletişim ve diğer işlemci-yoğun uygulamalar için heterojen işlem özelliği. OpenCL ile sağlanan CPU ve GPU paralel işlem, bu alanlarda uygulama geliştirilmesine yardımcıdır.
· Grafik (DirectX 11, OpenGL) ve çift bağımsız ekran; mükemmel görsel deneyim için yüksek çözünürlük desteği
· Geliştirilmiş grafik API’ları ile daha fazla yazılım geliştirme seçeneği ve daha uzun uygulama ömrü

Lansmanda Sunulan Modeller:

· GX-420CA SOC ve AMD Radeon™ HD 8400E Grafik
o Dört çekirdek, 25W TDP, CPU hızı 2.0GHz, GPU hızı 600MHz
· GX-415GA SOC ve AMD Radeon™ HD 8330E Grafik
o Dört çekirdek, 15W TDP, CPU hızı 1.50GHz, GPU hızı 500MHz
· GX-217GA SOC ve AMD Radeon™ HD 8280E Grafik
o Çift çekirdek, 15W TDP, CPU hızı 1.65GHz, GPU hızı 450MHz
· GX-210HA SOC ve AMD Radeon™ HD 8210E Grafik
o Çift çekirdek, 9W TDP, CPU hızı 1.0GHz, GPU hızı 300MHz
· GX-416RA SOC
o Dört çekirdek, 15W, CPU Hızı 1.6GHz, GPU yok
Fiyatlar $49 – $72 arasındadır.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK