Akıllı Telefon Pazarının Lideri Android Oldu

Akıllı Telefon Pazarının Lideri Android Oldu

0
PAYLAŞ

IDC tarafından hazırlanan 2014 yılı ikinci çeyrek akıllı telefon sevkiyat raporu açıklanırken, elde edilen verilere göre Android ekosisteminin ezici üstünlüğü devam ediyor.

Nisan-Haziran arasındaki 3 aylık dönemi kapsayan rapora göre, bu süre zarfında 300 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşirken, Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlar pazarın yüzde 96,4’ünü oluşturuyor. Android işletim sistemli akıllı telefonlar pazarın yüzde 84.7’sini oluştururken, iOS platformu yüzde 11.7’yle Android platformunu takip etti.

Son dönemde Xiaomi gibi yeni oyuncuların katıldığı ve diğer Android üreticilerinin de yeni cihazlarını peşpeşe pazara sunmasıyla birlikte Android ekosistemin, bir önceki yıla göre ciddi bir artış yaşadı. Bir önceki yılın aynı döneminde pazarın yüzde 79,6’sına sahip olan Android cihazlar, bu yıl yüzde 84,7’yle yükselerek, 255.3 milyon satış rakamına ulaştı.

akıllı telefon

Önümüzdeki Eylül ayında yeni amiral gemisi iPhone 6’yı tanıtacak Apple’da, işler pek de iyi gitmiyor. Satış rakamlarını artırarak 35.2 milyon iPhone satmayı başaran şirket, Pazar payında ise düşüş yaşadı. Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda yüzde 13 civarında olan Pazar payı, bu yıl yüzde 11.7’ye geriledi. Önümüzdeki tatil dönemi ve yeni iPhone’la birlikte iOS’un Pazar payını yükselteceğini söyleyebiliriz.

Son dönemde Windows Phone platformuna daha fazla ağırlık vermeye başlayan Microsoft’ta ise tablo pek iç açıcı görünmüyor. Hem satışlarda, hem de pazar payında düşüş yaşayan Windows Phone platformunu ilerleyen çeyreklerde de zorlu bir süreç bekliyor. Geride kalan çeyrekte 7.4 milyon akıllı telefon satış rakamına ulaşan Windows Phone platformu,  Pazar payı olarak yüzde 2.5 seviyesinde kaldı. Geçtiğimiz yıla göre her iki alanda da yaşanan düşüş, platformun karlılığının bir kez daha sorgulanmasına neden olacak gibi görünüyor.

Eylül ayında hem Android, hem de iOS işletim sistemli akıllı telefonlara yenilerinin ekleneceğini düşünürsek, yılın son iki çeyreğinin epeyce hareketli geçeceğini öngörebiliriz. Microsoft’un Windows Phone platformuna yapacağı yatırımları artırmasıyla birlikte, önümüzdeki çeyreklerde sıkı bir rekabet yaşanacak gibi görünüyor.

Lumia 830′un Yeni Görselleri Paylaşıldı

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK