Adobe, Flash’a Elveda Demeye Hazırlanıyor

Adobe, Flash’a Elveda Demeye Hazırlanıyor

0
PAYLAŞ

Adobe, artık internet kullanıcılarına Flash yazılımını önermiyor.

adobe flash

Adobe geçtiğimiz gün yaptığı resmi bir açıklamayla içerik yaratıcıların Flash yerine HTML5 gibi yeni web standartları inşa etmelerini teşvik edeceğini ifade etti. Adobe ayrıca animasyon uygulaması Flash Professional CC’yi de artık Animate CC olarak adlandıracak ve böylece “Flash” adını da tamamen arkasında bırakacak.

Özellikle son 10 yılda yavaş yavaş popülaritesini iyice kaybeden Flash’ın bu düşüşün en temel nedenleri arasında akıllı telefonlarda bir Flash desteği olmaması ve internet ortamında artık faydadan çok zarar sağlaması yer alıyor. Flash, zamanında web oyunları ve animasyonları yaratmak adına harika bir başarı yakalamış olsa da, her geçen yıl birçok dezavantaj da oluşturmaya başladı. Flash tabanlı sayfalar ve oynatıcıların yüklenmesi oldukça uzun sürüyor ve bu dizüstü bilgisayarların bataryasını da olumsuz etkiliyordu. Ayrıca, Flash güvenlik açısından da bazı sorunlara yol açıyor, web’de dolaşan herkes için bir tür risk anlamına geliyordu.

Adobe elbette Flash’a verdiği desteği daha çok güvenlik tarafında, temel düzeyde sürdürecek. HTML5 ve diğer standartların web oyunları ve video gösterimi açısından tamamen yetkin hale gelene kadar Flash’ın yine de bir süre daha kullanılmaya devam edileceği belirtiliyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK