Access Point ve Router Nedir?

Access Point ve Router Nedir?

24
PAYLAŞ

Son yıllar da internetin yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza yeni yeni kavramlar girmeye başladı. Bunların başında evlerimizde ve ofislerimizde kullandığımız Access Point ve Router adı verilen cihazlar geliyor.

İnternet kullanıcıları genellikler Acces Point ve Router arasındaki farklar konusunda yetersiz bilgiye sahip olabilir. Her iki cihazında kendine özgü özellikleri ve kullanılması gereken yerler var. Bu tarz kavrtam karmaşasına karşın bizde Access Point ve Router’lar hakkında sizleri bilgilendirmek, bu iki cihaz arasındaki farkları ve kullanım alanlarını daha detaylı masaya yatırmak istedik. Yazımıza Acces Point cihazının detayları ile başlıyoruz. Acces Point Nedir?

Acces Point Türkiye’de Erişim Noktası olarak da biliniyor. Acces Point’ler birden fazla bilgisayarı kablosuz olarak birbirine bağlayabilen veya internet bağlantılarını sağlayan cihazlara verilen isimdir. Bu cihazlar farklı amaçlar için kullanılabilirler. AP cihazlar genellikle bir internet bağlantısını kablosuz çevirmek veya kablosuz bağlantı sinyalini güçlendirmek amacıyla kullanılırlar.

Acces Point cihazlara göz atmak için tıklayın

Kablosuz bağlantı desteği için kullanılacak AP cihazlar bir Ethernet kablosu ile internet bağlantısının olduğu router’a bağlanır. Bu bağlantının ardından kablosuz ağ ayarları AP üzerinde yapılandırılarak internet erişimi kablolunun yanı sıra kablosuz olarak da kullanıcılara ulaştırılabilir.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

24 YORUMLAR

 1. Evim 3 katlı, en alt katında kablosuz modem var, en üst katın bazı odalarında internet var veya yok gibi. Bu katın tüm odalarında netbook, media player, tv, cep telefonu gibi cihazlarımla rahatlıkla internete bağlanmak istiyorum. Yazınızdan anladığım kadarıyla evimin en üst katında internetin çektiği yere acces point cihazı bağlayıp tüm odalara yayılmasını sağlayacağım, doğru değil mi?

 2. Bu router dediğimiz, kablosuz modem olarak adlandırdığımız cihaz o zaman. Destek için teşekkür ederim Ali Bey.

 3. Kablosuz modem ile kablosuz router arasındaki fark ne peki? Ya da AP tekrarlayıcı özelliği ile Repeater Adı altında satılan ürünün farkı ne o zaman? Hem modem hem router özelliği olanla sadece modem ya da sadece router olarak satılan ürünlerin farkları nedir? Kafamı iyice karıştırdınız şimdi.

 4. modemden switch’e ordanda kabloyla internet router giriş yapıyor. bu şekilde kullanımda her hangibir sakınca varmı, internet bağlantı hızını yavaşlatırmı?

 5. 1.kattaki evime 4.kattaki modemden internet kablosu gelmekte şimdi ben bu kablolu interneti evimde kablosuza çevirmek için router mı almam lazım yoksa pointer mı almam lazım arkadaşlar _?

 6. Eğer modeminizin kablosuz özelliği varsa AP almanız gerekiyor. 1 ila 4’incü kat arası mesafe uzun sinyaller yeterli olarak gönderilemeyebilir. AP’yi de verimli olan ara bir bölgeye yerleştirin ki sinyal kalitesi az bozularak size ulaşsın. Eğer modeminiz kablolu ise modemin yanına bir AP alarak kablosuza dönüştürebilirsiniz. Yalnız AP alırken 1 ila 4 üncü kat arası sinyal gönderip göndermediğinden emin olun. Mümkünse cihazı cam kenarlarına yerleştirin. Duvarlar sinyal gönderiminde olumsuzluk yaratır, AP alırken anten sinyal gücüne (db) dikkat edin, AP almadan önce satış danışmanına bu konuyu açıklayın o size yardımcı olacaktır,

 7. Alt kattaki evimde modem var.ust kattada kullanabilmek için modemden ust kata kablo çektim. Su an sorun yok ama kablosuz kullanmak istiyorum. Benim sorum modemden gelen kablonun ucuna ap mı alayim router mı alayım?

 8. Bedrettin arkadaşımın başında olan aynı sorun bende de var sayılır…
  7 katlı bir yurdumuz var, en alt katta modem ve switch ile 7 kata kablo çekilmiş vaziyette. ne yapmalıyım ki; katlardaki kablosuz kullanıcılar internet girebilsin tabi modemi sıkıştırmadan….

 9. Merhaba konu açılalı çok olmuş ama cevap alacağımı umarak yazıyorum. 3 Katlı evim var modem en üst katta ve 2. katta dahi güç bela çekiyor. 1.Katta telefondan girmek imkansız, 2.katın bazı noktaları da aynı şekilde. Modemi 2. kata alıcam ama sinyal güçlendirmek için nasıl bir AP tercih etmeliyim?
  Şimdiden teşekkürler kolay gelsin, iyi çalışmalar…

 10. Merhaba,
  2 Yan binada olan abim benim internetimi kullanmak için TP LİNK WA801ND model nolu AP’yi satın almış. Evin sadece bir odasında tek diş olarak internet çekiyor ve arasıra kopmalar oluyor. Ben Ap kurulumunu yaptım fakat sınırlı erişim ve yalnızca yerel bağlantı olarak gözüküyor. Ağa bağlanabiliyorum ama internete erişimi sağlamıyor.
  Kurulumu yaparken birde repeater türünde kurulum yapma imkanı sağlıyor. Acaba bu şekilde mi yapmam gerek. Nerede hata yaptığım hakkında hiçbir fikrim yok. Sinyal gücündede bir artış olduğu söylenemez.
  Bağlanırken Acces Point noktasından mı bağlanmam gerekiyor yoksa eski ağdan mı?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 11. Merhaba ben yan binadan kardeşimin modeminden kablo çekerek hem masa üstü bilgisayarıma ,kablosuz olarak da samart tv , akıllı telefon,tablet bunlarla da wf ile bağlanabilmem için Acces Point yada Router mi almam doğru olur yardımcı olursanız sevinirim.

 12. merhabalar ali bey mesajıma cevap verirseniz sevinirim 2 ap arasında kararsızım bende net master kablosuz modem var tp link ap modem ile net master router özelliği olan ve aynı zamanda ap ide olan modem arasında kararsızım marka ve özellik olarak siz hangi modemi önerirsiniz hangi modemin sinyal güçlendirmesi daha iyi net master router modemi alırsam şu an kullandığım kablosuz modeme ihtiyaç kalıyormu cevabınızı bekliyorum

 13. Evimde TTNET’in vermiş olduğu HUAWEİ HG 655d modelinde kablosuz bir modemim var.Internet sağlayıcım TTNET.Hız,20 MB’te kadar.Ancak evin bazı yerlerinde tablet bilgisayarda web browser dahi açılmıyor,internet bağlantısını sağlıyamıyorum.Ne yapmamı önerirsiniz?Detaylı bir açıklama yaparsanız sevinirim.Yardım ve katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılar.

 14. Merhaba 1.katta isyerinde masaustu kablolu internet kullaniyoruz ayni binada 4.kattaki evimizede interneti tasimak istiyorum bunun icin hangi urunu almaliyim ?

BİR CEVAP BIRAK