200 Km Menzilli Elektrikli Kamyon; Mercedes-Benz Urban eTruck

200 Km Menzilli Elektrikli Kamyon; Mercedes-Benz Urban eTruck

0
PAYLAŞ

Mercedes-Benz dünyanın ilk tam elektrikli kamyon modeli Urban eTruck’ı tanıttı. Tüm özellikleri ve kamuflajsız tasarımı ile objektiflerin karşısına geçen Mercedes-Benz Urban eTruck, gelecek ve temiz bir çevre için önemli bir gelişme olarak görülüyor. Bu model sadece tekniği ve teknolojisi ile değil, futuristik görünümü ile de geleceğin kamyonu olduğunu açık bir şekilde bizlere gösteriyor.

mercedes-elektrikli-kamyon1-scroll-com-tr

Mercedes Urban eTruck’ın sağında ve solunda toplamda 340ps güç ve 1000nm tork üretebilen iki adet elektrik motoru kullanılmış durumda. Bu iki motoru besleyen piller ise 212 kw saat enerji depolayabilecek kapasiteye sahip. Tek bir sarj ile Mercedes Urban eTruck’ın 200km yol alabildiği söyleniyor. Şehir içi taşımacılığı yapan kargo firmaları ve diğer işletmeler için gerçekten de çok iyi bir menzil olduğunu söyleyebiliriz.

mercedes-elektrikli-kamyon-scroll-com-tr

Mercedes Urban eTruck, 3 farklı sürüş moduna sahip. Auto modu seçildiğinde sistem mevcut pil ile en fazla yol alacak şekilde kendini ayarlıyor, ancak güç gerektiğinde de herhangi bir tasarrufa gitmiyor. Agile modunda ise ekonomi ikinci plana atılıyor ve güç her zaman ön planda tutuluyor. Agile modu genellikle rampalı yollar için tercih edildiğinden bahsediliyor.  Eco modda ise elektrik motorlarının torku düşürülerek, menzilin maksimum seviyede tutulması sağlanmış oluyor. Eco mod genellikle düz ve sabit hızla seyredilen sürüş koşullarında tercih ediliyor.

mercedes-elektrikli-kamyon3-scroll-com-tr

Mercedes Urban eTruck sadece elektrik motorlu olması ile değil ayrıca teknolojik özellikleri ile de dikkat çeken bir kamyon. Kamyonun kokpitinde bulunan 12.3 inch genişliğindeki ekrandan araçla ilgili tüm bilgiler takip edilebiliyorken, navigasyon ve konum servisleri de kontrol edilebilir olduğu belirtilmiş. Mercedes Urban eTruck’ın diğer bir özelliği ise sürücünün kamyonunun ne kadar şarjı kaldığını kamyona ait özel kol saatinden de takip edebiliyor olması. Mercedes tarafından yeni geliştirilen FleetBoard sistemi sayesinde ise kamyon sürücüsü filoyu yöneten sistemi veya diğer ekip arasındaki koordinasyonu çeşitli iletişim araçları vasıtasıyla kusursuz bir şekilde yönetebiliyor olması. Mercedes-Benz Urban eTruck’ın 2020 yılında yollarda olacağı bekleniyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK