19 Ezeli Rakip Firma Apple İçin Kol Kola!

19 Ezeli Rakip Firma Apple İçin Kol Kola!

0
PAYLAŞ

FBI’ın Apple’dan güvenlik açığı bırakmasını istemesi ile başlayan olaylar zinciri buralara kadar geldi. Google, Microsoft ve daha fazlası Apple için kol kola!

19 Ezeli Rakip Firma Apple İçin Kol Kola!

Yıllardır aralarında geçen rekabet yüzünden isimleri karşı karşıya gelen firmalar bu kez Apple için tek ses oldular. Her şey, FBI’ın Apple’dan cihazlarında güvenlik açığı bırakmasını istemesiyle başladı. Peki bunu neden yaptı?

Geçtiğimiz aylarda San Bernardino’da bir terör vakası gerçekleşti. İşlenen cinayetlerin açığa vurulması ve vakanın sonuçlanması için zanlının telefonundaki bilgilere ihtiyaç vardı. FBI, ana merkezden iPhone 5S’in kilidini kırmasını ve içerisindeki bilgileri kolluk kuvvetlerine teslim etmesini istedi. Ayrıca FBI’a göre, cihazlarda bilerek bir güvenlik açığı bırakılmalı ve gerektiğinde güvenlik güçleri bu açıktan yararlanarak kilitli cihazın içerisindeki bilgilere ulaşabilmeliydi. Amerikalı şirket, mahkeme kararına rağmen bu karara uymadı. Çünkü bunun milyonlarca kullanıcıyı etkileyeceğini biliyordu.

Öte yandan olaylara ilk tepki Google’dan geldi. Şirketin zirvesindeki isim twitter hesabından şirkete destek çıktı. Şimdi ise Amazon, Microsoft, Facebook ve Google’ın da aralarında bulunduğu 19 dev şirket Apple lehine ortak resmi açıklamada bulundular. Ortak açıklamada terörü kınadıklarını ancak bu sebepten dolayı cihazlarda güvenlik zafiyetine yer verilmesinin asla doğru olmadığını belirttiler.

Sanırız ki ABD Hükumeti dışında herkesin kararı ortak. Şirketler gerektiğinde bazı bilgileri güvenlik birimleriyle paylaşmalı ancak güvenlik güçlerinin kullanması için bilerek açık bırakmak ilerde bilgisayar korsanlarının işine gelebilir ve bu da kullanıcılar ve firmalar açısından daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK